Kilim Yıkama

Kadıköy halı yıkama firmamız KİLİM YIKAMA konusunda uzman bir kuruluştur. Bu sayfada Kilim Yıkama ile ilgili bilmeniz gerekenler ve kilimlerin nasıl yıkandığı konularını sizlerle paylaşacağız. (Not:Burada bahsettiğimiz kilim yıkama yöntemleri gerçek yünden üretilen kilimler içindir. Piyasada suni iplikler ile rengarenk dokunan kilimler buradaki yıkama yöntemlerinden daha farklıdır.)

Kilimler halılara oranla daha nazik bir yapıya sahiptirler. Ve yıllardır hep halılara göre daha kıymetli olmuşlardır. Bu sebeple hasar görmemeleri için kullanım sırasında ve yıkama konusunda çok özen göstermek gerekir. Kilimler genelde yün den yapılmakta ve kilimde kullanılan boya kök boyası olduğundan dolayı suya temas ettiğinde çok zarar görmekte ve yıpranmaktadır. Kilim yıkama konusunda yeterince bilgi sahibi olmayan bir halı yıkama fabrikasında kilim yıkama işlemi yapılırsa telafisi mümkün olmayan sonuçlar ile karşı karşıya kalabiliriz. Çünkü kilim yıkama işlemi normal bir halı yıkama işlemi gibi yapılmaz. Bu sebeple kilim yıkatacağımız halı yıkama fabrikasını çok iyi bir araştırma yaparak ve özenle seçmemiz gerekir.

Özellikle internet üzerinden seçtiğimiz birçok firma bu konuda bizi oldukça zarara uğratabilir. Kök boyası ile renklendirilmiş olan kilimleri yıkarken renk sabitleyici kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra ipek kilimler veya ipek karışımı olan kilimler normal halı yıkama şampuanları ile yıkanırsa ciddi derecede hasar görür. Kilimler kesinlikle makine ile yıkanmamalıdır. Çünkü makine fırçası gereğinden fazla güç uygulayacağı için kilimin yün ipliklerine zarar verir ve kilimin ömrü uzatılır.
Kilim yıkamanın püf noktası

Kilimler mümkün olduğunca yumşak fırçalar yardımıyla dairesel hareketler ile kilimin her noktası eşit bir şekilde yıkanmalıdır. Kullanılacak deterjan naturel, kilimler için özel üretilmiş kilim şampuanı olmalıdır. Bu yöntem ile yıkanan kilimler zarar görmez ve daha temiz bir şekilde yıkanmış olur. Neticede de kiliminizin ömrü daha da uzamaktadır.

Yıkanacak olan kilimler cinsine göre ayrılıp kullanılması gereken kilim yıkama tekniği belirlendikten sonra yıkanmalıdır. Kilimler bu yöntem kullanılarak yıkanır ise hasar görmezler. Ve hiçbir problemle karşılaşmamış oluruz. Profesyonel kilim temizliği yapan halı yıkama fabrikaları öncelikle kilimi iyi tanımak zorundadır. Kilimler el dokuması, kök boyası kullanılmış, yün ya da ipekten dokunmuş ise bu tarzdaki kilimlerin temizliği ayrı bir itina ve hassasiyet gerektirir. Kilim yıkama işlemi oldukça geniş bir deneyim isteyen bir iştir.

Her halı yıkama fabrikasının harcı değildir. Halı ve kilim konusunda profesyonel olan personeller tarafından halı yıkama fabrikasında temizlenmesi gerekir. Profesyonel bir ekibe sahip halı yıkama fabrikası kilimlerinizi evden alırken uygulanması gereken teknikler hakkında müşteriye bilgi verir. Her halı yıkama fabrikasında kilim yıkamaya uygun yıkama teknikleri bulunmayabilir. Kilim yıkama konusunda profesyonel hizmet sunan firmamız profesyonel kilim yıkama personelleri ile siz değerli müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı hedeflemektedir. Kilim temizliği konusunda aklınıza takılan her türlü soruya cevap bulmak için bizleri arayarak geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.