Halı Leke Çıkarma

Kadıköy halı yıkama firmamızın tecrübelerinden yola çıkarak sizlere “halı leke çıkarma” konusunda açıklamalarda bulunacağız. Halıda oluşan lekeleri çıkarmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Evlerde basitçe yapabileceğimiz en etkili yöntemler ise geçmişten günümüze gelen annelerimizin kullandığı yöntemlerdir. Halı leke çıkarma konusunda birçok yöntem bulunmasına karşın bu yöntemlerin hepsi etkili olmaktadır. Etkili olan yöntemler sayesinde halınızdaki lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Halıda oluşan lekelerin çeşitleri de onları temizleme aşamasında önemlidir.
Halı Leke Çeşitleri ve Temizleme Yöntemleri

Kahve lekesi çıkarması en güç lekelerden bir tanesidir. Kahve içerisinde bulunan kafein nedeni ile halıda kalıcı bir leke izi kalabilir. Halıdaki kahve lekesini çıkarmak için öncelikle nemli bir bezle lekenin üzerine bastırıp kahvenin emilmesini sağlayın. Daha sonra ise kovaya ılık su ve limon suyu ekleyin. Karışımı lekeye iyice sürün ve mendil ile ovalayın. Bu sayede kahve lekesinden kurtulacaksınız.

Eğer evinize dışarı ayakkabıları ile giriliyor ise çamur izinin oluşması kaçınılmazdır. Çamur lekesini çıkarmak için önce halınızı süpürüp çamur kalıntılarını temizleyin. Daha sonra ise lekenin üzerine lekeyi kapatacak şekilde yemek tuzu dökün. Tuz bir süre lekenin üzerinde bekletin. Daha sonra bir bez yardımı ile lekeyi temizleyin.

En zor lekelerden biri olan vişne suyu lekesini çıkarmak için yapmanız gereken tek şey süt ile temizleme yöntemidir. Lekenin bulunduğu kısma süt dökün. Belli bir süre bekleyin ve daha sonra bölgeyi sabunlu bez yardımı ile temizleyin. Süt sadece halılarda değil vişne lekesi olmuş diğer kumaşlarda da işinize yarayacaktır.

Bir diğer inatçı lekelerden biri olan çay lekesini çıkarmak için öncelikle ıslak mendil ile temizlemeyi yapabilirsiniz. Islak mendil ile çay dökülen yeri iyice ovalayın. Leke hemencecik çıkacaktır. Bir diğer çay lekesi çıkarma yöntemi ise sirke ile temizlemektir. Ilık suya sirke ekleyin ve bez yardımı ile karışımı lekenin üzerine dökün. Ovalama işlemi yaparken çok fazla sert işlem yapmayın. Çünkü çay lekesi halının dibine işler ise çıkarması daha da zorlaşacaktır.

Halıda oluşan kan lekesini çıkarmak için leke oluşur oluşmaz işlem yapmanız gerekiyor. Çünkü kırmızı renkte olan kan rengi kurudukça kahverengi bir leke olacaktır. Buda lekeyi çıkarmayı zorlaştıracaktır. İlk olarak kan lekesi fazla ise kanın fazlasını almak için bir bez yardımı ile üstten temizleme işlemi yapın. Daha sonra beyaz sirke ve tuzu sıcak su dolu kovaya dökün. Bu karışımı lekeye iyice sürün. Ovala işlemi yaparken lekeyi yaymamaya özen gösterin.

Sizlere halılarda oluşan bazı leke çıkarma yöntemlerini anlatmaya çalıştık. Tabiki bu yöntemler halılarınızdaki lekeleri tam olarak çıkaramayabilir. Kalıcı lekeler için Kadıköy halı yıkama fabrikamız ile iletişime geçmeniz yeterlidir. Firmamız her türlü lekede etkin sonuç elde etmektedir.